Home / اخبار / آشنایی با شهر باستانی حریره
تور کیش لحظه آخری

آشنایی با شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره در امتداد سواحل نیلگون خلیخ فارس قرار گرفته است و براساس گزارشات میراث فرهنگی، در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. این شهر تاریخ غنی را در دل خود جای داده است و در طی سال‌های ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری دوران طلایی این شهر شناخته می‌شود. در شهر تاریخی حریره کیش بقایایى در مرکز ساحل شمالى جزیره قرار دارد که به احتمال بسیار قوى به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى بر مى گردد. این بقایا در وسعتى بالغ بر سه کیلومتر مربع، بازگو کننده این مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیرى را در خود جاى مى داده است.

شهر باستانی حریره

با عبور در میان بقایای این مجموعه به‌ندرت می‌توانید سقف و تاقی سالم پیدا کنید و تنها قسمت‌های سنگی این بناها تا حدی پایدار باقی مانده‌اند. در کاوش‌های به‌ عمل آمده در شهر، بخش‌های گوناگونی مانند مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه گری، قنات، چاه‌ها و دالان‌های عجیب شناسایی شده‌اند. این دالان‌ها که از چاه‌ها تا صخره‌های ساحلی کشیده شده‌اند و همچون دریچه‌هایی به دریا راه دارند. این کانال‌های افقی و راه‌های ارتباطی زیرزمینی چاه‌ها را می‌توان در گوشه و کنار بخش‌های صنعتی و حتی در داخل اتاق‌ها و راهروها نیز مشاهده کرد.

همچنین در این منطقه حمام حریره، قدیمی‌ترین حمام ایران واقع شده است که در آن آثار دو دوره متفاوت ایلخانی و تیموری از جمله قطعات سفالی ساده متعلق به ظروف استفاده شده و بقایایی از خزینه‌های قدیمی به چشم می‌خورند و دارای قسمت‌های گوناگونی مانند سربینه، گرمخانه، تون، راهروی سرپوشیده و دو خزینه کوچک و بزرگ است. پیشنهاد می‌شود اگر علاقه‌مند به جاذبه‌های گردشگری تاریخی هستید، بازدید از شهر باستانی حریره را در برنامه‌های تور کیش قرار دهید.

نوشته آشنایی با شهر باستانی حریره اولین بار در tourtoKish پدیدار شد.

قیمت تور کیش

About kiyomars

Check Also

سفر نوروزی به کیش

دیدن سایتتون و خوندن سفرنامه هاتون من رو یاد سال ۹۲ انداخت. اون سال به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *