Home / اخبار / از جشنواره‌های بلغارستان چه می‌دانید؟
تور کیش لحظه آخری

از جشنواره‌های بلغارستان چه می‌دانید؟

تا به حال هر چه بوده، سخن از جشنواره‌های فیلم و موسیقی بلغارستان بوده است. کم‌تر پیش آمده که پیرامون این سه جشنواره مهم بلغارستان حرفی به میان آید؛ سه جشنواره کوکوری، شترها و نستیناری. این سه جشنواره برعکسِ دیگر جشنواره‌های بلغارستان از قبیل جشنواره فیلم بلغارستان و جشنواره موسیقی بلغارستان که از اتفاق مشهورتر نیز هستند، هیچ وجهه بین‌المللی ندارند. برعکس، سنتی‌اند و در میان توریست‌های ایرانی نیز کم‌تر کسی آن‌ها را می‌شناسد.

جشنواره‌های کوکوری، شتر و نستیناری هر سه ریشه در فرهنگ بلغاری دارند. آشنایی با هر یک از آن‌ها می‌تواند از فرهنگ کشوری که تا به امروز تنها به سواحل وارنا می‌شناختیمش، پرده بر دارد.

جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره کوکوری

جشنواره کوکوری از همه جشنواره‌های بلغارستان عجیب و غریب‌تر است؛ شاید به خاطر آن هیولاهای عظیم‌الجثه‌ای که در دلِ کاروان حرکت می‌کنند و رژه می‌روند و یا رقص‌های شبانه‌ای که در دل شب رخ می‌دهند و لباسی دیگر بر تن شب‌های بلغارستان می‌پوشانند. هر چه هست، رسم جذاب مبدل‌پوشی و پایکوبی مردانی که در لباس هیولا این سو و آن‌سو می‌روند در صدر جشنواره‌های سنتی بلغارستان قرار دارد.

جشنواره کوکوری سالی یک بار برگزار می‌شود و آن هم بسیار پر شور تر از سال‌های قبل. مردمان بلغاری با برگزاری این جشنواره، به باور خود، می‌خواهند ارواح شیطانی را تعقیب کنند و پای‌شان را از زمین بلغارستان ببُرند. این جشنواره را تقویم میلادی به پای ماه‌های ژانویه و مارس نوشته‌اند؛ از ژانویه تا مارس.

کوکوری، این یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های بلغارستان، تنها بنا ندارد دخل ارواح شیطانی را بیاورد. شادی و پایکوبیِ قالب در این جشنواره شور و سر زندگی را تبلیغ می‌کند و شادی‌آور نیز است. کوکری فستیوال رنگ‌هاست؛ رنگ‌هایی که با دقت انتخاب و کنار یکدیگر چیده شده‌اند. رنگ‌هایی که هر یک رمز و رازی دارند و در تفسیر چیزی به کار رفته‌اند. هارمونی رنگ‌ها در جشنواره کوکوری چنان تصویر عمیقی می‌سازند که بعید کسی آن تصاویر را تا مدت‌ها از گوشه ذهنش خارج کند.

جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره نستیناری

اما رقص تنها در جشنواره کوکوری ارج و قرب ندارد؛ در دیگر جشنواره‌های بلغارستان همچون نستیناری هم رقص عنصری حیاتی و بسیار مهم محسوب می‌شود. در این جشنواره مردم بر شیشه می‌رقصند و در آتش قدم می‌زنند. آن‌ها در میدان اصلی روستای بالگاری جمع می‌شوند، سنگ‌های آتشین می‌چینند و یک موزیک محلی، ویژه نستیناری، به رقص در می‌آیند. همه این اعمال مهیب، رازآلود و جذاب ریشه در رمزهایی دارند که در همه مراسم‌های آیینی به چشم می‌آیند.

به جشنواره نستیناری، رقص آیینی آتش نیز می‌گویند. رقص آیینی آتش با همه رقص‌های بلغاری دیگر فرق دارد. چنان‌که تنها نمونه‌اش را می‌توانید فقط در نستیناری ببینید.

جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره شتر

خیال می‌کنیم نوروز تنها در حافظه فرهنگی ما نقشی پررنگ ایفا می‌کند. غافل از آن‌که رسم نوروز در جشنواره‌های بلغارستان نیز نمودهای گوناگون دارد؛ یکی از آن‌ها شتر است، فستیوال شتر!

در فستیوال شتر از شتر خبری نیست. مردم بلغار از دو درخت بید بلغار به اندازه یک و یک و نیم‌تر و یک پارچه شمایل شتر را ترسیم می‌کنند. شتر جوان در این آیین می‌کوشد شتر دیگر را شکست دهد. و همه آیین حول این مبارزه می‌چرخد و پیش می‌رود. در جشنواره شتر نیز ماسک‌ها و توتم‌ها و ناقوس‌ها جنبه رمزآلودگی آن را بر دوش می‌کشند.

اما این سه جشنواره تنها جشنواره‌های بلغارستان نیستند؛ جشنواره نقاشی بلغارستان، جشنواره صوفیه بلغارستان،جشنواره  گل محمدی بلغارستان، جشنواره عکس پلودیو و جشنواره ژراونا از دیگر جشنواره‌های مهمی‌اند که اغلب جنبه‌ای بین‌المللی دارند و در این دسته‌بندی نمی‌گنجند. اگر در هر یک ماه‌ها و فصول بالا با تور بلغارستان همراه شدید، این سه جشنواره بلغاری را از دست ندهید.

نوشته از جشنواره‌های بلغارستان چه می‌دانید؟ اولین بار در سالیان سفر. پدیدار شد.

قیمت تور کیش

About kiyomars

Check Also

سفر نوروزی به کیش

دیدن سایتتون و خوندن سفرنامه هاتون من رو یاد سال ۹۲ انداخت. اون سال به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *