Home / اخبار / مسجد گوهرشاد
تور کیش لحظه آخری

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد اثر تاریخی به جای مانده از دوره ی تیموری و از مساجد معروف ایران واقع در شهر مشهد است.

در هنگام رزرو هتل مشهد ، اکثر زائران تمایل دارند که به این چنین مکان های مقدسی نزدیک باشند.

مسجد گوهرشاد هم اکنون جزئی از حرم مطهر رضوی امام رضا(ع) محسوب می شود. قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی های هنری، مسجد گوهرشاد را به یکی از جاذبه های مذهبی-تاریخی و فرهنگی مورد توجه باستان شناسان، جهانگردان و دیگر علاقه مندان کرده است. قیام مردم علیه سیاست های فرهنگی رضاخان در این مسجد و وقایع بعد از آن را نیز می توان از دلایل شهرت مسجد گوهرشاد دانست. این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به رواق های دارالسیاده و دارالحفاظ متصل است.
مسجد گوهرشاد به دستور “بانو گوهرشاد” دختر امیر غیاث الدین ترخان از امرای جغتایی، همسر شاهرخ، فرزند امیرتیمور گورکانی در سال 821 قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد. ساختن مسجد حدود 12 سال به طول انجامید، در تاریخ آمده است که پس از اتمام بنای مسجد، بانو گوهرشاد از سران ممالک اسلامی دعوت کرد تا در جشن افتتاح مسجد شرکت کنند، شاهرخ، همسر گوهرشاد برای شرکت در جشن از هرات به مشهد آمد و قندیلی به وزن 3 هزار مثقال طلا به روضه منوره اهدا کرد.

برای رزرو هتل به سایت ما سر بزنید.

تاریخ بنای مسجد گوهرشاد در 3 نقطه از ایوان جنوبی(ایوان مقصوره) دیده می شود، یکی در پایان کتیبه بایسنقری در سمت چپ ایوان مقصوره، دیگری در کتیبه سمت راست ایوان به خط ثلث و سوم در قسمت داخل پایه ی شرقی ایوان. نام معمار مسجد نیز در سمت چپ پایه ی ایوان جنوبی مسجد،ایوان مقصوره زیر کتیبه ی بایسنقر نوشته شده است. بنای عظیم مسجد، به شیوه ی معماری مشرق زمین به صورت حجیم سازی و سازه ی چهار ایوانی با آجرها و مصالح ساختمانی قرن نهم ساخته شده است و می توان گفت یکی از شاهکارهای معماری دنیاست. طاق های گنبدی شکل مسجد و مناره های آن با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و خطوط دیوار بر روی زمینه ی گچی و معرق کاری ممتاز عصر تیموری، جلوه های بی نظیری از هنر ایرانی را در قلب حرم مطهر رضوی به نمایش گذاشته شده است. این بنای باستانی، نمونه ی کامل و برجسته ی هنر ایرانی به شمار می رود که تمام خصوصیات و ویژگی های معماری سنتی در آن به کار رفته است. کتیبه ی ممتاز و تاریخی بایسنقر، فرزند گوهرشاد که از بهترین ثلث نویسان عهد تیموری بوده، با زیباترین خطوط ثلث بر پیشانی ایوان مقصوره خودنمایی می کند و تاریخ بنای مسجد بر کاشی معرق، در این کتیبه به چشم می خورد. محراب، یکپارچه از سنگ مرمر با تزئینات و کنده کاری و کتیبه ای در میان مقرنس کاری های آن و نمایانگر هنر آن دوران است. گنبد رفیع مسجد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. بنای مسجد شامل: 8 ایوان بزرگ و 7 شبستان است. گنبدخانه پشت ایوان مقصوره، با شبستان های یک طبقه، بخش های مختلف مسجد را مرتبط می کند. مسجد گوهرشاد در طول زمان بر اثر عوامل طبیعی و انسانی صدمات زیادی دیده است که از جمله ی آن می توان به زمین لرزه ی سال 1084 ه.ق شهر مشهد اشاره نمود.

قیمت تور کیش

About seo bartar

Check Also

پیش بینی تعداد پرتاب های فضایی روسیه در سال ۲۰۲۰

سازمان فضایی فدرال روسیه قصد دارد تعداد پرتاب های فضایی خود در سال آینده را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *